Znaczenie broni palnej, siłę i skuteczność celnego ognia

Znacznie broni palnej, siłę i skuteczność ognia

„Znaczenie broni palnej, siłę i skuteczność celnego ognia” - w wojsku podobnie jak i w cywilu – trening czyni mistrza, a najlepszym sprawdzianem są oczywiście zawody. Jak na tle „konkurencji” wypadali żołnierze Śląskiej Dywizji?

„Zawody strzeleckie dla szeregowych w Krakowie” - grzmiał nagłówek. Jest rok 1923 w myśl rozkazu D.O.K. V L.42101/III odbyło się dnia 15 września na strzelnicy w Woli Justowskiej strzelanie szeregowych o mistrzostwo Korpusu na rok 1923. Zawody te zaszczycił swą obecnością w imieniu Dcy O.K. V gen. dyw. Tinz wraz z szefem oddz. wyszk. Majorem S.G. Gabrysiem. Do zawodów stanęło 48 zawodników różnych stopni i broni. Na podstawie uzyskanych wyników - 15 z nich weszło w skład reprezentacji korpusu na zawody o Mistrzostwo Armii. Jak przystało na zawody, nagrodami ufundowanymi przez Oddz. III Szt. Gen. były honorowe dyplomy sportowe, natomiast dla medalistów przygotowano nagrody rzeczowe – zegarek (I miejsce), srebrną papierośnicę (II miejsce) oraz łańcuszek do zegarka (miejsce III). Wśród uczestników nie zabrakło żołnierzy 23 DP, zaś spośród nich II miejsce w zawodach z wynikiem 37 pkt. zajmuje plut. Wincenty Kwiatkowski z 73 p.p., który wraz z plut. Stanisławem Iwanowskim (IV miejsce [35pkt.] – 73 p.p.) oraz st. majst. Antonim Taraszka (XIII miejsce [24pkt.] – 75 p.p.) stają się członkami reprezentacji D.O.K V na zbliżające się Mistrzostwa Armii. 
Miejscem tych i przyszłych zawodów była strzelnica szkolna na Woli Justowskiej wybudowana w roku 1886 przez ówczesne austriackie władze wojskowe. W roku 1918 przeszła ona pod władzę Komendy Strzelnic Garnizonowych i Bojowych. Pierwszym zarządcą strzelnicy na Woli Justowskiej był st. sierż. Władysław Grzesiak. 

W myśl rozkazu M.S.Wojsk. Dep. I. piech. L.8353/I, żołnierze powrócić mieli na strzelnicę 29 września, by rywalizować w zawodach strzeleckich szeregowych o mistrzostwo W.P. na rok 1923 według następującego porządku. 
Zawodnicy zebrani w koszarach gen. dyw. Kościuszki przy ul. Rajskiej, odmaszerowali z nich o godzinie 7:15 pod dowództwem por. Pawlika Brunona przy dźwiękach orkiestry 5 p.a.c. na miejsce zawodów. 
Tu po skontrolowaniu broni, wydaniu amunicji i przydziale stanowiska strzeleckich, kierownik zawodów major żand. Dobrowolski Karol, zarządził zbiórkę. Po odebraniu raportu powitał Dowódca Korpusu gen. dyw. Czikel Józef zebranych na hali oficerów – delegatów i zawodników, który w krótkim przemówieniu podniósł znaczenie broni palnej, siłę i skuteczność celnego ognia. W końcu przemówienia, wezwał zawodników do zachowania równowagi ducha, życząc równocześnie przyjezdnym zwycięstwa. Zawody rozpoczęto punktualnie o godzinie 9:30 oddając pierwszy strzał ze stanowiska strzeleckiego. 
W zawodach uczestniczyło 142 zawodników różnych stopni i broni, ze względu na ciągłe opady deszczu wyniki obniżyły się o 15%. Po skończonym strzelaniu przystąpiło Kolegium Sędziów do zestawienia wyników, zawodnicy w międzyczasie udali się do pobliskiej gospody, gdzie przy dźwiękach orkiestry spożyli skromne śniadanie, składające się z chleba, gorącej kiełbasy, szklanki herbaty lub piwa. 

Na zakończenie z rąk Dowódcy Korpusu gen. dyw. Józefa Czikel - 12 najlepszych zawodników otrzymało jako nagrody, piękne i cenne przedmioty srebrne z pamiątkowymi napisami, ofiarowane przez Dep. I. Piech. M. S. Wojsk., a oddziały z których pochodzą otrzymały wyjątkowe dyplomy sportowe z podpisem gen. dyw. Stanisława Hallera – Szefa Sztabu Generalnego. Nie ominął on i Śląskiego Pułku, mowa tu o Katowickim 73, za sprawą plut. Wincentego Kwiatkowskiego który w Mistrzostwach W.P. na rok 1923 zajął z wynikiem 46 pkt. - IX miejsce ze stratą 5 punktów do podium. 

Marcin Wystel
Copyright (c) 2020, All Rights Reserved. Fundacja im. Grupy Operacyjnej "Śląsk" 1939